Jan Čarek: "Jen mít oči k vidění,  uvidět co každý z lidí nevidí a neuvidí… "                            

Hrad Valdštejn

19. listopadu 2010 v 18:39 | Zdena |  Výlety
Cestu na  hrad Valdštejn jsme naplánovali na 27.7.2010. Na internetu jsem zjistila, že nám od nádraží v Turnově hned po příjezdu jede autobus na rozcestí Pelešany. A odtud je to na hrad už asi jen kilometr. Přes výluku mezi jsme do Turnova dojeli včas a autobus stačili. Na cestu nám svíítilo sluníčko, cesta z rozcestí sice nebyla značená, ale pěkná. Poslední část cesty jsme šli lesem po kamenité cestě lemované dřevěným zábradlím. Nakonec se přes pěkný most, na kterém jsou barokní sochy českých patronů, dostáváme na první nádvoří.

Hrad Valdštejn
 V této budově nás překvapil Slavnostní sál a salonek posledních majitelů hradu.


Hrad Valdštejn byl založen kolem roku 1260 Jaroslavem z Hruštice z rodu Markvarticů, předků pánů z Valdštejna. Valdštejnové drželi hrad přibližně do roku 1380 a potom páni z Vartenberka do počátku husitských válek. V 15. století je poslední majitelkou Kateřina ze Strážnice a ze Štítar. Koncem 15.století byl Valdštejn svými majiteli opuštěn. Shořelý a zničený hrad opět opravili Valdštejnové, kterým patřil po Albrechtu z Valdštejna dalších 200 let. V první polovině 19.století hrad patřil Lexům z Aehrenthalu, kteří dále pokračovali v úpravě hradu a okolí. Vybudovali také síť turistických cest, vyhlídek a zpřístupnili hrad.

Přímo z nádvoří a staré části hradu jsme si opravdu užili pěkné vyhlidky. Viděli jsme např. Trosky, Hrubý Rohozec, Turnov. V biliárním sále pod terasou je výstava modelů hradů a zámků Českého ráje.


Kostelík na hraděKostel sv. Jana Nepomuckého

Pohled z nejstarší části hradu
Pohled na kostelíček z druhého nádvoří.TOPlist
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama