Jan Čarek: "Jen mít oči k vidění,  uvidět co každý z lidí nevidí a neuvidí… "                            

Hrabě Zinzendorf

29. prosince 2010 v 21:36 | Zdena |  Zajímavé osobnosti
SÍLA PŘESVĚDČENÍ - MIKULÁŠ LUDVÍK VON ZINZENDORF
25. 12. 2010, 17:05 - ČT 2
  Dokument představuje životní příběh hraběte Zinzendorfa, počátky moderní protestantské misie a vznik Moravské církve. Příběh muže, pro kterého misie znamenala víc než šlechtický titul.
Letos uplynulo 250 let od jeho úmrtí.


  Hrabě Mikuláš Ludvík Zinzendorf ve své době poskytl na svém panství útočiště náboženským
emigrantům z Moravy. Sám byl hluboce osloven jejich prožíváním křesťanské víry. Pomohl znovu
oživit principy staré Jednoty bratrské, na jejíž tradici moravští křesťané přímo navazovali. Umožnil
tak vznik společenství, které později vstoupilo do dějin jako Moravská církev. Ta dnes působí po
celém světě, zejména (ale nejen) na západní polokouli a v Africe.
Režie L. Hlavsa

Pomník

  Když jsem se dočetla v programu televize, že bude vysílat tento dokument, vzpomněla jsem si, že jsem o hraběti M.L.Zinzendorfovi kdysi četla v knize Moc s výsosti. Těšila jsem se na tento pořad, protože již v knize Moc s výsosti jsem zjistila, že to byl vyjímečný a člověk.
Byl velmi moudrý, obdivuhodně ( na dobu ve které žil) ekumenicky smýšlející.

  M.L.Zinzendorf byl potomek exulantské rodiny z Rakous, narodil se roku 1700. Jeho děd Maxmilián E. Zinzendorf se také musel vystěhovat z Rakous pro své náboženské přesvědčení. Nejspíš i toto vedlo mladého šlechtice k soucitu s pronásledovanými křesťany v staré rakouské říši.
Ochranov
  V Berthelsdorfu na Zinzendorfově panství umožnil hrabě emigrantům s Moravy postavit si domky, postupně celou osadu, která byla pojmenována Herrnhut - Páně Ochrana čili krátce Ochranov. V roce 1725 již zde žilo 90 emigrantů. Více než dvě třetiny byly z Moravy. Kromě poskytnutí domova těmto emigrantům, podporoval misijní práci a sám se misií účastnil. Při misii přistupoval k lidem s láskou a úctou ke každému člověku a jeho kultuře. Věděl, že při zvěstování evangelia je podstatné sdělovat srozumitelně a prostě Boží lásku a milost v oběti Božího Syna, Pána Ježíše Krista. Vypravil misii do Západní Indie (1732), Grónska (1733) a Severní Ameriky (1735). V l. 1738 a 1739 Zinzendorf cestoval do Sv. Tomáše v Západní Indii, aby poznal tamní misionářskou práci bratří. V r. 1741 a 1742 Zinzendorf pracoval v Sev. Americe, kam se Bratří již roku 1734 vystěhovali, zakládal nové obce a položil základ misionářské práce mezi Indiány.
  Velkou oporou M.L.Zinzendorfovi byla jeho manželka hraběnka Erdmuta Dorota, sestra jeho přítele hraběte Jindřicha XXIX. z Reuss Ebersdorfu. Velmi moudře se starala o hospodaření, což pro rozsáhlou práci Zinzendorfa bylo velmi důležité.
   Velmi jeho život a touhu podporovat a účastnit se misie ovlivnil prožitek v dusseldorfské obrazárně, kde si přečetl na obraze ukřižovaného Krista tato slova:

"To jsem udělal já pro tebe,
co ty uděláš pro mne?".
Zde je možné si tento dokument přehrát:
Životopis M.L.Zinzendorfa je možné si přečíst na http://leccos.com/index.php/clanky/zinzendorf-,nikolaus-ludwig-von

TOPlist
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama