Jan Čarek: "Jen mít oči k vidění,  uvidět co každý z lidí nevidí a neuvidí… "                            

Phalaenopsis - moje první orchidejka

11. ledna 2011 v 20:02 | Zdena |  Orchidejky
      První orchidej rodu Phalaenopsis jsem si koupila v srpnu 2007.  Krásně kvetla a po přečtení mnoha článků jsem doufala, že se mi povede orchidej pěstovat i dále po odkvětu. Příjemné je, že květenství této orchideje vydrží dost dlouho - zcela jistě přes měsíc, často déle.

     Při koupi je důležité dát pozor, aby nebyl poškozen (většinou vodou ulitý) střed rostlin - srdéčko. Taková rostlina se už nedá zachránit. Důležité je po zakoupení těchto orchidejí zkontrolovat stav kořenů. Většinou jsou rostlinky hodně přemokřené, ulité. Je nutné odstranit  původní substrát, případně špatné, hnědé, nahnilé kořeny. A zasadit do nového substrátu, který je určen pro orchideje. Zjistila jsem, že prodávají více druhů substrátů určených pro orchideje - spíš bych doporučila, aby měl substrát hrubší strukturu, tzn. aby obsahoval rašelinu a kůru. Na dno květináče se doporučuje dát např. vrstva nalámaného polystyrénu jako drenáž. Zároveň polystyrén zabraňuje vysypávání rašeliny odtokovými otvory v květináči. Kořeny nemají být dlouho ve vodě. Substrát je velmi propustný (je to většinou kůra a rašelina).  Doporučuje se po proschnutí substrátu ponořit květináč na chvíli do dešťové vody. Já spíš zalévám přímo k rostlince. Vodu s talířku pod květináčem po chvíli vyliji. Nesmí stát dlouho ve vodě. Pokojovou teplotu snáší dobře. V létě se musí dát pozor na přímé slunce, aby rostlinku nepopálilo. Mám ji na okně směrem na východ. Má ráda proudění vzduchu.  Je dobré rostlinku aspoň jednou za měsíc přihnojit, v době květu 2x za měsíc slabým roztokem hnojiva Kristalon.
     V roce 2009 mi orchidej  kvetla takřka nepřetržitě.  Koncem května 2009 dokvetlo  první květenství tohoto roku. A už měla nový stvol s květy - první květ na něm vykvetl 22.7.2009. Na něm bylo ještě více květů, protože se květenství hned od začátku rozvětvilo.  Květů bylo 22 - nejvíc, co jsem kdy měla. Bylo to moc krásné. Ještě než stačilo těchto 22 květů odkvést, orchidej vyhnala na tomto stonku ze dvou tzv. "spících oček" další 2 postranní výhony. Též zároveň konce dokvétajících výhonů začaly pokračovat v růstu. Vytvořilo se dalších 20 poupat, takže toto květenství mi kvetlo od 22.7.2009 do dubna 2010.
Takto kvetla v r.2009

Rok 2009
19.4.2010 jsem rozpoznala nový květní pupen a hned 29.4.2010 druhý.
Detail květu
   Na prvním stvolu je zatím 29 květů a na druhém 19 květů. Takto kvetla v r. 2010. Neustále na těchto dvou stvolech vyrážejí boční výhonky s poupaty a i vrcholy stvolů pokračují v růstu a poupat neustále přibývá.
  

  Dnes - 11. ledna 2011 mi stále ještě kvete, do dnešního dne s těchto dvou stvolů odkvetlo již 62 květů. Vrcholky květních stvolů jsou stále živé, dále na nich přirůstají další poupata. Je vidět, že ještě dlouho pokvete. Až orchidejka odkvete, doplním tento článeček o další údaje.

Orchidejka foto 11.1.2011
TOPlist
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama