Jan Čarek: "Jen mít oči k vidění,  uvidět co každý z lidí nevidí a neuvidí… "                            

Výlet na zámeček Větruši a Vaňovské vodopády

8. srpna 2011 v 17:37 | Zdena |  Výlety
Na pěkný výlet jsme s Vláďou vyjeli v sobotu 11.června 2011. Plánovali jsme tento výlet na květen, ale Vláďa byl na operaci s očima.
Trolejbusem jsme se od nádraží dostali do středu města. Obdivovali jsme kostel Nanebevzetí panny Marie, který byl postaven v r. 1318. Během husitských válek byl značně poškozen, oprava probíhala až do roku 1530. Další přestavba probíhala v 80.létech 19.století. Při náletech v roce 1945 byl velmi poškozen, jedna bomba propadla střechou. Další tři bomby dopadly těsně vedle kostela, věž se vychýlila o 1,93 m. Po známé věži v Pise je druhou nejnakloněnější věží v Evropě.


Krásný vchod do kostela.
Po delším hledání jsme našli vchod k lanovce.
A už se vezeme...
Podle legendy v r.826 vystavěl pan Labahoř k ochraně proti nepřátelům hrad, který na počest své manželky pojmenoval Vitruš. Hrad však později vyhořel. V roce 1839 na Větruši hledal Johann Thomas pramen pro studnu a objevil základové zdi hradu. V tomto roce předal magistrátu plány a v r.1847 byla stavba restaurace dokončena. V r. 1897 byla postavená nová budova. Po roce 1950 změnila mnohokrát majitelé a chátrala. V polovině 80.let byl objekt uzavřen. 13.7.2000 vypukl na Větruši požár a stavba přišla o vyhlídkovou věž. V r. 2001 Větruši koupilo město a koncem r. 2002 zahájilo opravu objektu. Rekonstrukce trvala do roku 2005. Na výletě jsme viděli, že i dnes tam probíhají další stavební práce. Stavba lanovky na Větruši začala v roce 2009. Dráha, na které jezdí dvě kabinky, je dlouhá 330 m a je nejdelší dráhou bez podpěrných sloupů v Česku.
Pohled z terasy zámečku.

Po přečtení o Větruši a prostudování mapy pokračujeme k Vaňovskému vodopádu.

Pomnik Karlu Eichlerovi
Karel Eichler byl spoluzakladatel turistického spolku. Koncem 19.století se zasloužil o výkup pozemků na místě Větruše a byl iniciátorem stavby tohoto zámečku.
Zřícenina hradu Střekov je jedna z nejlépe dochovaných hradních zřícenin v České republice. Tvoří krásnou dominantu na jihu města nad pravým břehem Labe na 100 m vysoké skále. Hrad byl založen obraně obchodní cesty v r. 1318.
Hned se jinak hledí na svět, když je méně dioptrií...
Střekov nás provází dlouhou dobu a různé pohledy na něj se mi moc líbí.


Již se nám zdá cesta dlouhá - odpočíváme a zase fotografuji
Konečně u cíle
Vaňovský vodopád je 12 m vysoký - nejvyšší v Českém středohoří, který je pod geologicky zajímavou skálou Vrkoč (sloupcovitá odlučnost kamene).
Od vodopádu Vláďa vyběhl na vrchol skály Vrkoč, odkud je pěkný výhled na panorama města, hrad Střekov a Vaňov.
Čekám kousek pod vodopádem, odpočívám, tuším že kamenitá cesta dolů bude pro mě náročná.
Na náměstí už jsme měli vyhráno...
Ještě pohled na divadlo a bylo nutné pomýšlet na návrat na nádraží.
Zítra mě totíž čeká odjezd z rodiči na dovolenou do Břeclavi a okolí. Odjezd na dovolenou jsme byli nuceni o den urychlit z důvodu stávky železničářů.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama