Jan Čarek: "Jen mít oči k vidění,  uvidět co každý z lidí nevidí a neuvidí… "                            

Pryžce

18. února 2012 v 21:01 | Zdena |  Kaktusy, sukulenty a jiné zvláštní květiny
Euphorbia pulcherrima
Poinsettie, Vánoční hvězda
(ilustrační foto)

Nejznáměnjší pryžec - Vánoční hvězda pochází z Mexika a patří mezi jedovaté květiny. Zatím jsem nedokázala tuto rostlinku pěstovat delší dobu. Naposledy mi sice vydržla do dalších vánoc, ale nevykvetla. Vyžaduje stálé jasné světlo. Na světle by měla být během dne nejméně 10 hodin. Jinde jsem ale četla, že minimálně po dobu čtyř týdnů před kvetením má být nejméně 12 hodin denně v úplné tmě. Zaléváme asi 2x týdně. Na přelití a sucho reaguje shazováním barevných listů. V době květu 1x za 14 dní přihnojíme tekutým hnojivem. Patří mezi teplomilné rostliny, při teplotě kolem 20°C vybarvuje listy a začne kvést, poté je dobré teplotu snížit. Mléčná šťáva může vyvolat alergickou reakci a při kontaktu s očima, může poškodit zrak. Proto při práci s ní, používáme ochranné rukavice.


Dalším mým zvláštním pryšcem je Euphorbia tirucalli - říkám ji "tuškovník" nebo "věšák".
Tento sukulentní pryšec postrádající ostny, dorůstá ve své domovině až desetimetrové výšky. Rostlinka má ráda co nejvíce světla, snáší však i polostín. Pravidelně zaléváme tak, aby byl substrát mírně vlhký. V zimě zálivku omezíme. Suchý vzduch snáší dobře. Rosení jí nesvědčí. Od jara do podzimu hnojíme jednou měsíčně hnojivem na kaktusy, v zimě nehnojíme. Rostlinka je nenáročná. Vhodná je běžná pokojová teplota okolo 20ºC. Pro přezimování je třeba rostliny umístit na chladnější avšak světlé stanoviště okolo 12ºC. Teploty nižší rostlinám vyloženě nesvědčí. Šťáva vytékající obsahuje alergeny a je jedovatá.

Toto je taky jeden druh pryšce - teď nevím jméno
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Igor salva | 24. července 2013 v 18:55 | Reagovat

Aj ja som uz dlhe roky kaktusar moj stariotec mal v izbe kaktus ktori vobec nekvitol ked zomrel dal som ho na svetlo o par dni mi krasne zakvitol tak som sa stal kaktusarom

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama