Jan Čarek: "Jen mít oči k vidění,  uvidět co každý z lidí nevidí a neuvidí… "                            

Lednicko-valtické putování - 5.den

22. března 2012 v 20:40 | Zdena |  Dovolená 2011

Dopolední procházka po Břeclavi - 16.6.2011,

odpoledne lednická zámecká zahrada - tentokrát na loďce.


Ve čtvrtek dopoledne jsme si ještě prošli Břeclav, tentokrát jsme se do středu města vydali
upravenou čtvrtí po nábřeží Dýje.


Pomník T.G.Masaryka.
"Vstupujte do bran Jeho s díkučiněním, do síní Jeho s chválemi." (Žalm 100,4)

V synagoze jsme s mamkou vyslechly zajímavý výklad o historii Židů v Břeclavi. Předpokládám, že paní, která nás po synagoze provázela, napsala o ní článek na stránkách muzea Břeclav:

"Z dlouholeté židovské historie našeho města se dochovaly do dnešních dnů dvě významné architektonické památky, a to synagoga a hřbitov. Když starší synagoga z roku 1697 ve druhé polovině 19. století nestačila rostoucím prostorovým nárokům obce, nahradil ji v roce 1868 nový templ pořízený nákladem židovského starosty Davida Kuffnera. O dvacet později jej renovoval významný vídeňský architekt Max Fleischer v novorománském slohu s použitím maurských prvků v interiéru. Synagoga je dvoupodlažní halová budova se sedlovou střechou. Pohledový důraz je kladen na řešení vstupního severozápadního průčelí s kruhovým motivem, kamenným desaterem a dvěma věžičkami na krajích. Nad hlavním vstupem byl restaurován hebrejský nápis - "Vstupujte do bran Jeho s díkučiněním, do síní Jeho s chválemi" (Žalm 100, 4 Starý zákon). Dvojicí bočních vchodů se po užších schodištích vchází na ženskou tribunu, kterou nese deset štíhlých litinových sloupků ukončených dórskými hlavicemi. Prostor haly završuje plochý trámový strop s působivou výmalbou. Interiér sálu osvětlují mohutné dekorativní lustry, k elektrifikaci synagogy došlo kolem roku 1930. Synagoga byla k bohoslužebným účelům využívána do začátku okupace, celé půlstoletí pak sloužila jako skladovací prostory. Po celkové náročné rekonstrukci v letech 1997-1999 slouží jako výstavní a koncertní sál i jako dějiště společenských akcí. Zpřístupnění veřejnosti a odhalení kamenné pamětní desky zaniklé břeclavské židovské komunity v předsíni synagogy se uskutečnilo 28. září 2000. Synagoga je chráněná kulturní památka." (Autor článku PHDr. Alena Káňová)

Krásný strop synagogy byl zrekonstruován podle jediné zachráněné části.

Svitky zákona

8. října 1938 byla Břeclav oku­pována Němci. Město, v němž podle sčítání lidu z roku 1930 žilo 11 220 Čechů, 1 582 Němců a 432 Židů, bylo za­bráno i se Starou Břeclaví. Břeclav po okupaci opus­tilo na pět až šest tisíc lidí, kteří museli odejít do vnit­rozemí. Z nich se mnozí již nikdy nevrátili. Mezi nimi byli i židovští spoluobčané, kteří zmizeli v koncentrač­ních táborech Třetí říše. Válečné hrůzy poznala Břeclav 20. listopadu 1944, kdy byl v poledních hodinách těžce vybombardován střed města a čtvrť zvaná Dubič.

Cestou k hotelu Tereza jsem viděla pěkné kytičky.

Krásné prostředí v hotelové jídelně a dobré polední menu.

Měla jsem obavy, že fotografie z předchozích dnů se mi s fotoaparátu ztratily,
proto jsme vyjeli odpoledne do Lednice znovu.

Zámecká kaple
Zajímavá úprava stromů.

K minaretu po vodě.

Zámecký park v Lednici křižuje řeka Dyje Od zámku se dá na lodičkách doplout k Minaretu. Některé lodičky pokračují dále k umělé zřícenině Janův hrad. My jsme se svezli k Minaretu a při plavbě jsme vyslechli povídání o zámecké zahradě, o řece Dyji, lužním lese.


Minaret (Turecká věž) byl zbudován Aloisem Josefem I. podle plánů architekta Josefa Hardtmutha na přelomu 18. a 19.století. Je výjimečnou stavbou tohoto charakteru v Evropě a se svými téměř 60 metry patří na kontinentu mezi nejvyšší.


Z kamenných kvádrů, mnohdy těžších než 100 kg, byla vystavěna na močálovité půdě. Její zpevnění provedli najatí pracovnici pomocí 500 dřevěných kůlů, více než 17 m dlouhých. Pro rovnoměrné rozložení hmotnosti objektu, na tyto kůly položili rošt z 96 silných kmenů, spojených železnými sponami.
Spodní část má osm místností bohatě zdobených na stropech, stěnách i podlaze orientálními ornamenty. Minaret sloužil především jako vyhlídková věž, ze které se dal přehlédnout celý Lednicko-Valtický areál. V 1.patře umístili Liechtensteinové své exotické sbírky. Věž má tři ochozy, k nejvyššímu se návštěvník dostane samonosným spirálovým kamenným schodištěm o 302 stupních.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama