Jan Čarek: "Jen mít oči k vidění,  uvidět co každý z lidí nevidí a neuvidí… "                            

Lednicko-valtické putování - 6.den

23. března 2012 v 9:15 | Zdena |  Dovolená 2011

Židovský hřbitov - Břeclav a odpoledne Poštorná

17.června 2011

Na doporučení v muzeu jsme v pátek dopoledne vyhledali židovský hřbitov v Břeclavi.

První písemná zpráva o Židech v Břeclavi pochází z 15. století, o sto let později už v Břeclavi existovala početná židovská obec se synagogou a hřbitovem. V Břeclavi působili učení rabíni a v hospodářské oblasti vynikala rodina Kuffnerů, která vlastnila zdejší cukrovar.


V blízkosti vstupu se nachází hrobka rodiny Kuffnerů.

V areálu břeclavského židovského hřbitova se nalézá asi 400 náhrobních kamenů s převažující barokní výzdobou.


"Židovský hřbitov se prostírá asi 700 m severně od hlavního náměstí. Založen byl pravděpodobně po polovině 17. století, přičemž jeho stáří dokazují nepravidelný tvar hřbitova a převýšení nad okolní terén. Na ploše o výměře 7 136 m2 se dnes nalézá asi 300 náhrobních kamenů, z nichž nejstarší dochované pocházejí z počátku 18. století. Tvar a členění náhrobků odpovídá hlavně tzv. jihomoravskému či mikulovskému typu. Převládá bohatší barokní plastická výzdoba, někdy s reliéfní symbolikou ve vztahu k zemřelému a vždy s hebrejským nápisem. Novodobější náhrobky ze žuly a mramoru již odráží zbohatnutí židovského břeclavského měšťanstva a asimilační trendy přelomu 19. a 20. století. Severovýchodnímu rohu hřbitova poblíž vstupu vévodí majestátní novorenesanční hrobka Ignaze Kuffnera. Celý areál obklopený zídkou z režného zdiva a glazovaných poštorenských tvarovek spolu s novogotickou obřadní síní byl dostavěn v roce 1892 podle projektu vídeňského architekta Franze Neumanna. Představuje typickou stavbu břeclavského regionu.
V 80. letech 20. století byl zpustošený hřbitov určen k likvidaci a podstatná část náhrobků odvezena. V letech 1991-1993 nechalo město Břeclav provézt parkovou úpravu areálu a dochované staré náhrobky nově osadit."


Při výletech jsme v tomto týdnu několikrát viděli z autobusu krásný kostel v Poštorné. Poslední výlet jsme si tedy udělali do Poštorné.


V centru Poštorné se nachází památkově chráněný soubor budov z konce 19.století (kostel, fara, škola a dvě další), které byly postaveny s použitím dnes už nevyráběných cihel a glazované krytiny z místní knížecí cihelny (později Poštorenské keramické závody). Dominuje jim farní kostel Navštívení Panny Marie, postavený v letech 1895-1898 podle projektu lichtenštejnského dvorního architekta Karla Weinbrennera (1856-1929).

Z historie kostela Navštívení Panny Marie v Poštorné:

Základní kámen farního kostela Navštívení Panny Marie v Poštorné byl položen v roce 1895. 3. července 1898 se konalo slavnostní vysvěcení nového chrámu, představujícího jednu z nejvýznamnějších a nejpozoruhodnějších novogotických staveb u nás.

V 19. století původní starý kostel již nepostačoval a proto usilovali Poštorané o zbudování nového chrámu. Panující kníže Jan II. z Lichtenštejna prosby Poštoranů vyslyšel a nákladem 250.000 zlatých nechal postavit nový kostel podle projektu architekta Karla Weinbrennera, který navrhl i veškeré zařízení interiéru kostela a sakristie. Tento lichtenštejnský dvorní architekt je také autorem návrhu kamenného kříže před kostelem z roku 1902.

Stavbu prováděla vídeňská firma Josefa Schmalzhofera, stavební materiál tvořený dvěma sty druhy cihel, dlaždic a glazované keramické krytiny dodaly místní knížecí keramické závody. Historizující cihlová stavba z režného zdiva s převahou novogotických prvků stojí na volném prostranství. Nad vchodem do kostela se nachází socha Ježíše Krista v nadživotní velikosti, jejímž autorem je Josef Beyer. Presbytář je prolomen čtyřmi okny s vitrážemi zobrazujícími sv. Josefa, P. Marii, sv. Jana Křtitele a sv. Vavřince. Boční oltář P. Marie, Božského srdce a Božího hrobu jsou dílem tyrolského umělce Ferdinanda Stuflersera. Sochy zhotovili neznámí vídeňští sochaři, vitráže jsou dílem mnichovské školy, autorem malířské výzdoby je již zmíněný Josef Beyer. (čerpáno - http://farnost.postorna.cz/index.php?id1=kostel)

Hlavním architektonickým motivem stavby je vysoká kopule na osmibokém tamburu, která je zakončena lucernou ve tvaru koruny. Výška chrámu činí 50,7 metru.

Socha Ježíše Krista v nadživotní velikosti, jejímž autorem je Josef Beyer (3 ilustr.fotografie z galerie farnosti)Můj pokus o zachycení krásy kostela.


Na krásnou dovolenou na Moravě rádi vzpomínáme.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Any :) | Web | 23. března 2012 v 9:25 | Reagovat

Zajímavé.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama