Jan Čarek: "Jen mít oči k vidění,  uvidět co každý z lidí nevidí a neuvidí… "                            

Hvězdník

2. dubna 2012 v 11:09 | Zdena |  Květiny

Hvězdník (Hippeastrum), patří do skupiny Amaryllidaceae a proto je také nazýván amarylis. Květina pochází z Peru, Brazílie, Mexika.V době kvetení a růstu vydatná zálivka, v polovině srpna se postupně omezuje přísun vody, až cibule úplně zatáhnou. Normální zálivkový režim začneme až po předjarním objevení květních nebo listových puků. Umístíme ji těsně k oknu, na plné slunce. Pravidelně každý týden přihnojujeme minerálním hnojivem s přídavkem draslíku (například Kristalon plod, Kristalon květ), aby cibule dosáhly co největšího přírůstku.


Rostliny můžeme přesazovat během rašení cibulí nebo v období po odkvětu. Cibule smí být ponořena do půdy pouze svou spodní polovinou. Při zalévání nikdy nezvlhčujeme vrchní, nadzemní část cibule.

Hvězdník z Holandska.
Od poloviny srpna postupně omezíme zálivku, abychom zcela zastavili vegetaci a aby nadzemní části rostliny odumřely. Cibuli uložíme až do příštího rašení na suché místo, kde teplota neklesne pod 10 °C. Pokud nemá vegetační klid, v následující sezoně nevykvete.


Několik let nám hvězdníky nekvetli, měli červené skvrny na listech i cibuli. Pokud takto napadená cibule nasadila na květ, stvol špatně rostl a i květ byl zdeformován. Snažila jsem se tenkrát zjistit co proti této nemoci dělat, ale nacházela jsem jen doporučení takto napadené cibule zlikvidovat. Zkoušela jsem cibule mořit. Hodně napadené jsme nakonec radši vyhodili.

Jsem ráda, že nám tento hvězdník vydržel - přivezli jsme si ho před několika lety z Holandska.


Dočetla jsem se, že tato nemoc hvězdníků se jmenuje červená spála. Bývá prý již v zárodku zakoupených rostlin a vypukne u rostlin oslabených dlouhodobým vyčerpáním způsobeným například: nepravidelnou zálivkou (s občasným přeléváním), nedostatečnou výživou nebo absencí vegetačního klidu. V našem případě tedy budeme muset hvězdník více hnojit Kristalonem. V Holandsku, kde hvězdníky úspěšně pěstují ve velkém, dodržují uvedený cyklus a pravidla pěstování: Cibule vysazují do písčité půdy na plné slunce, rostliny intenzivně hnojí, aby cibulím zajistili rychlý přírustek a tím zároveň dosahují odolnosti proti této nemoci.

Nakonec fotografie Hvězdníku z Čelákovic u Vládi

Dnes 2.4.2012 rozkvetl bílý hvězdník - pro mě překvapení, protože jsem myslela,
že jsme o tento druh také přišly.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama