Jan Čarek: "Jen mít oči k vidění,  uvidět co každý z lidí nevidí a neuvidí… "                            

Lázně Libverda, Obří sud a Hejnice

15. června 2012 v 22:26 | Zdena |  Dovolená 2011

Liberecko - 4.den - 29.září 2011


Nejprve jsme vyšli schody nad Lázně Libverda a kouzelnou sluncem zalitou podzimní krajinou jsme pokračovali k Obřímu sudu.V dálce jsme viděli Frýdlant.


Obří sud je výletní restaurace umístěná severně nad Lázněmi Libverda v Jizerských horách. Restauraci postavilo v roce 1931 dvanáct tesařů, šest zedníků a tři truhláři. Budova ve tvaru sudu je 11,4 metrů vysoká, 14,15 metrů dlouhá a dosahuje šířky 10,5 metrů.

Mlsáme a kocháme se výhledem.

Lázeňské náměstíčko

Obec Lázně Libverda se stala známou ve 14.století, když se rozšířily pověsti o léčivosti zdejšího pramene. Tato zvěst se dostala až na drážďanský dvůr saského kurfiřta Augusta I., který si nechal roku 1583 dovézt několik soudků této léčivé vody. Albrecht z Valdštejna si ji nechával posílat na svá tažení.
Lázně začaly vznikat až ve druhé polovině 18.století za správy Jana Kryštofa Clama, kdy zde vznikaly první léčebná zařízení a kdy byl také roku 1785 proveden chemický rozbor nejstaršího pramene - Boží voda. V letech 1786, 1793, 1805 a 1818 byly nacházeny další prameny pojmenované po členech rodiny Clam-Gallasů, vznikly tak prameny Mariin, Vilemínin, Eduardův, Josefinin, Bierbon a Hubertův. Za zakladatele lázní je považován Kristián Filip Clam-Gallas a jeho syn Kristián Kryštof Clam-Gallas. V době jejich panování byly postaveny mnohé lázeňské budovy a také empírový zámeček. Lázně navštívilo mnoho význačných lidí - 16.září 1779 císař Josef II, v r. 1807 ruská velkokněžna Anna Fedorovna. V roce 1814 v lázních načerpal inspiraci pro svou operu Čarostřelec hudební skladatel C. Maria von Weber, v letech 1840-43 zde pobíval Josef Jungmann a později Franz Kafka, Jan Masaryk, Václav Talich a další.
Krásná lavička

Konečně oběd - Vláďa je spokojený.

Restaurace Valdštejn v Libverdě - ilustrační foto.Lázně Libverda-Penzion Frýdlant za restaurací ValdštejnBazilika Navštívení Panny Marie - Hejnice

Tento den jsme stačili navštívit nedaleko ležící město Hejnice, ve kterém je krásná bazilika Navštívení Panny Marie.


V roce 1252 na místě dřevěné kapličky byla postavena kaple kamenná, která byla neustále rozšiřována. Kolem roku 1721 se stavěla bazilika podle plánů Johana Bernarda Fischera z Erlachu, chrám byl pro 1000 poutníků. Byl vysvěcen roku 1725. Za vlády Marie Terezie a Josefa II. chrám chátral. Až počátkem 20.století byl zrekonstruován na náklady hraběte Clam-Gallase. V letech 1904-1906 byl A.Grollem vymalován strop, od května 1914 zvonily ve zvonicích dva nové zvony. Za 1. i 2. světové války však byly zvony roztaveny. Roku 1950 byli z kláštera vyhnáni mniši a od té doby chrám opět chátral. Byli v něm internováni mniši a jeptišky, kteří odtud odcházeli pracovat do místní porcelánky a textilky. Z kláštera se stala ruina a do baziliky zatékalo.
V roce 1990 došlo k celkové rekonstrukci kláštera, klášter znovu vysvětil 5.ledna 2001 velvyslanec Vatikánu arcibiskup Giovanni Coppa.
Hlavní oltář je dílem sochařů J.Hájka z Mnichova Hradiště a I.Brenera z Liberce. Pozadím oltáře je iluzorní freska od Josefa Kramolína z Bohosudova z roku 1787. Je tak úžasně namalován, že na první pohled nepoznáme, že tu oltář ve skutečnosti nestojí.


Nástropní malby namaloval vídeňský profesor Andreas Groll v letech 1902-1906. V hlavní kopuli jsou tři výjevy - Nanebevzetí Panny Marie, Ježíšovo ukřižování a Andělé nesoucí Svatý kříž.


Krásné varhany.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama