Jan Čarek: "Jen mít oči k vidění,  uvidět co každý z lidí nevidí a neuvidí… "                            

Dačice

19. září 2012 v 20:36 | Zdena |  Dovolená 2012

27.července 2012 - 5.den

Pohled z Palackého náměstí do ulice Krajířova na starý zámek (ilustr.foto z Wikipedie autor Daniel Baránek).
Starý zámek - renesanční palác z let 1572-1579, dnes je zde sídlo Městského úřadu. Z vlaku jsem zahlédla tuto budovu a myslala jsem si, že to je zámek.

Kostel sv. Vavřince z let 1775-1785 Renesanční věž z let 1586-1592 je vysoká 51 m a navazuje
na barokní kostel sv. Vavřince.


Počkala jsem v kostele, dnes jsem na věž nelezla.

Fotografie z věže mám od Vládi.
Pohled z věže na náměstí a klášter karmelitek a Kostel sv. Antonína Paduánského.


Dačice byly v 16. století centrem rozsáhlého panství Krajířů z Krajku, šlechtického rodu, který pocházel z Korutan. Ti zde nejprve nechali postavit Starý zámek, který byl dokončen v roce 1579 a tzv. Nový zámek, který rovněž v renesančním slohu postavil pro Oldřicha Krajíře (†1600) italský stavitel Francesco Garof de Bissone. K přestavbě přikročil Heinrich Karl hrabě z Osteinu (1693 - 1742), který panství koupil v roce 1728 a nechal renesanční zámek barokně přestavět a také nově zařídit. Architekt Francesco Camelli navrhl úpravu zámecké věže, do které byly vsazeny hodiny, datované rokem 1713.
V roce 1809 přešel zámek dědictvím na šlechtický rod Dalbergů, pocházející z horního Porýní. Karl Anton Maximilian z Dalbergu (1792-1859) byl iniciátorem empírové úpravy průčelí zámku. Ve 30. letech 19. století byly podle návrhu vídeňského architekta Karla Schlepse upraveny v empírovém duchu také interiéry v prvním poschodí reprezentačního křídla a zejména schodiště, které je vynikající ukázkou empírové architektury v českých zemích.
Poslední úpravy za Friedricha z Dalbergu (1863 - 1914) v roce 1909 změnily vzhled nádvoří. Při výměně oken na chodbách byla odkryta původní renesanční arkáda, arkádové oblouky byly zaskleny a nad průjezdem jižního křídla byla vybudována novobarokní kaple podle projektu vídeňského architekta Hanse Prutschera. Stejný architekt navrhl také interiér pozdně secesní knihovny. Zámecké komnaty lze prohlédnout ve fotogalerii na stránkách zámku - http://www.zamek-dacice.eu/fotogalerie/interiery/
Po smrti Johanna z Dalbergu (1909 - 1940) se stal zámek nakrátko majetkem rodu Salm-Salm, v roce 1945 však byl zestátněn a zpřístupněn veřejnosti. Poslední rekonstrukce fasád, hospodářského křídla, nádvoří a vstupu do zámku proběhla v letech 1990 - 1996.

Nádvoří zámku.

Zámecká kaple z roku 1910.V zámku byla také výstava vláčků a prošli jsme též na zámku expozici muzea.

Výstava o kostce cukru.

Ve zdejší rafinerii byl v roce 1843 vyroben J.K.Radem první kostkový cukr na světě.Příjemné posezení v chládku u rybníčku.

Již v 17. století bylo pravděpodobně okolí zámku upraveno v duchu tehdejších renesančních zahrad. V roce 1817 pověřil Karl Dalberg architekta Michaela Riedla vypracováním návrhu na založení parku v anglickém krajinářském stylu. Riedl využil členitého terénu, rozšířil park na 10 hektarů a zahrnul do areálu také rybník s ostrůvkem. Park je bohatý množstvím stromů, keřů a bylin; roste zde na 101 druhů listnatých a jehličnatých dřevin. K významným patří lípy velkolisté, buk lesní červený, jedlovec kanadský, jírovec žlutý, z vytrvalých bylin upoutá kolotočník ozdobný na břehu rybníka a devětsil japonský u kaple.Pěkná květinová výzdoba na nádraží v Kostelci.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama