Jan Čarek: "Jen mít oči k vidění,  uvidět co každý z lidí nevidí a neuvidí… "                            

Dobříš - 29.8.2012 - 3.den

27. září 2012 v 20:54 | Zdena |  Dovolená 2012

Rokokový zámek byl postaven podle francouzských vzorů v letech 1745-65 na místě staršího šlechtického sídla a vyzdoben sochami od Ignáce Františka Platzera.


Roku 1942 zabrali dobříšský zámek nacisté, bylo v něm zřízeno sídlo říšského protektora. Další konfiskaci zažil zámek roku 1945 a více než padesát let sloužil Syndikátu českých spisovatelů a Ministerstvu kultury.
V roce 1998 jej v restituci získala zpět rodina Colloredo-Mansfeldů.


Při prohlídce I.zámeckého okruhu jsme viděli výstavu Zámek plný panenek - výstavu paní Ivy Zrostlíkové. V expozici dobříšského zámku jsme viděli 122 panenek ze sbírky paní Zrostlíkové. (2x ilustrační foto)
Kromě krásných panenek "princezniček" se mi moc líbil "kluk na kole" a rozesmáté mimino (to jsem ale nikde na internetu nenašla).

Pohled na zámek z krásné zahrady.

Nádherná rokoková zahrada s květinovými ornamenty a stříhanými ploty patří k nejpůvabnějším v ČR a připomíná atmosféru vídeňského Schönbrunnu.


Hlavní ozdobou zahrady je majestátní sousoší s fontánou "Napájení Héliových koní", která vytváří pomyslný střed celé zahradní architektury.Dontána, která je též dílem sochaře F.I.Platzera, prošla v letech 2002-2009 rozsáhlou rekonstrukcí. Bylo provedeno i restaurování kamenosochařské výzdoby, takže nyní je opět dominantou zahrady.
Za fontánou je vidět oranžerie, která tvoří protipól zámecké budovy. Na stěně obrácené k zámku je malba (v současnosti dochází k restaurování celé budovy i malby), která měla navozovat iluzi většího zámeckého areálu. Z druhé strany je oranžerie spojena se skleníky, které sloužily pro pěstování citrusů.

Kostel Nejsvětější Trojice byl vybudován na místě zbořené loretánské kaple a dokončen v roce 1797. Stavitelem kostela byl František Josef Moravec, zednický mistr dobříšský. Na věži byly zavěšeny tři zvony opatřené latinskými nápisy, které ulil Jan Václav Kuhner. Kostel stojí naproti zámku.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama