Jan Čarek: "Jen mít oči k vidění,  uvidět co každý z lidí nevidí a neuvidí… "                            

Jihlava - druhá procházka

18. září 2012 v 20:23 | Zdena |  Dovolená 2012

26.července 2012 - 4.denDnešní prohlídka památek v Jihlavě začala v kostele Nanebevzetí Panny Marie u brány Matky Boží, dále jsem měla v plánu najít vchod na hradby a po nich dojít k domu Gustava Mahlera. Trochu jsme chvíli hledali cestu, ale díky tomu jsme viděli další zajimavá místa.


Došli jsme do parku Gustava Mahlera. Park G.Mahlera vznikl částečně v místech, kde stávala židovská synagoga. Park byl slavnostně otevřen v červenci 2010. Socha hudebního skladatele je od akademického sochaře prof. Jana Koblasy.
"V těchto místech stála novodobá jihlavská synagoga. Byla postavena v letech 1862 až 1863 v Maurském slohu. Vypálena německými nacisty 16.březnam1939. Věnováno památce Boženy a Dr. Filipa Herrmmanových, kteří zahynuli v koncentračních táborech."

Při úpravě parku byly odkryty základy synagogy.


Ilustr.fotografie synagogy.

Při hledání vstupu na hradební parkán jsme se dostali za kostel Nanebevzetí Panny Marie, kde se nám naskytl pěkný pohled na tento kostel...

..a pěkné uličky.

Procházka po hradebním parkánu (který pochází ze 13.století), i posezení ve stínu keřů bylo příjemné.

Dále jsme navštvili dům Gustava Mahlera. Je zde stálá expozice "Gustav Mahler a Jihlava", která je věnována hudebnímu skladateli a dirigentu světového významu a jeho rodině.

Po obědě nás čekal "vrchol" dnešního dne - vyhlídková věž kostela sv.Jakuba.


Kostel sv.Jakuba většího byl dostavěn v r. 1257, je kamenný a má krásnou střechu. Počátkem 14.století byla dokončena stavba severní strážní věže vysoké 63 metrů - dnes je to vyhlídková věž. Ve 30.letech 15.století je dostavěna jižní věž zvonová. Roku 1523 postihl Jihlavu jeden z největších požárů. Vyhořel i kostel sv.Jakuba včetně obou věží, následná oprava trvala 40 let.
V roce 1548 se začala jižní věž vychylovat, proto byla snížena (54 metrů) a v roce 1563 byl vysvěcen zvon Zuzana. Zvon se jmenuje podle jihlavské lazebnice, která na jeho zhotovení přispěla značnou částkou. Je to druhý největší zvon na Moravě, odlil ho pražský zvonař Brikcím z Cimperka r. 1563. Zvon Zuzana je vysoký 1,82 metrů a váží 7086 kg.
Do historie se zapsal kostel v roce 1436, kdy se zde v průběhu jihlavských kompaktátních jednání 5.července konala za přítomnosti císaře Zikmunda slavnostní mše a vyhlášení kompaktát v češtině. Zajímavostí je, že druhého dne zde byla, k velké nelibosti Jihlavských, sloužena Janem Rokycanou husitská mše s přijímáním pod obojí.


Z ochozu věže byla nádherná vyhlídka na celou Jihlavu a okolí.

Brr - to je hloubka...

Skoro po čtyřech jsem se vyhrabala na věž. Přestože jsem si hodně
o schod narazila holeň, pohled po okolí mě těší.Z výšek jsme sestoupili i do "hlubin" Jihlavy - podzemí (2 fotografie ilustrační z Wikipedie)

Jihlavské podzemí je druhou největší sítí podzemních chodeb na území České republiky, hned po Znojemském podzemí. Chodby vznikly vzájemným propojením sklepů, které byly od konce 13.století tesány ve skále, mnohdy ve třech patrech pod sebou. Podzemní prostory sloužily většinou místním obchodníkům a řemeslníkům k uskladnění zboží. Za třicetileté války, jedna z chodeb vedoucích až za hradby města, sloužila jako úniková. Celková délka chodeb činí 25 km, v nejhlubším místě vede trasa 18 metrů pod povrchem. Chodby se nacházejí téměř pod všemi objekty historického jádra města. Podzemní prostory byly odvětrávány ventilačními šachtami vedoucími z podzemí na povrch. Na mnoha místech lze podzemními chodbami dojít k podzemním studnám. Za německé okupace byla část chodeb upravena jako protiletecké kryty. V roce 1978 zde byla objevena tzv. "svítící chodba". Stěny chodby jsou pokryty bělavým povlakem, který po předchozím nasvícení zelenkavě světélkuje. Chodba se nachází asi 11 metrů pod povrchem země, široká je 2,1 m, vysoká 2,9 m a je největší raritou a záhadou jihlavského podzemí.

Základová zeď kostela sv. Ignáce z Loyoly

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama