Jan Čarek: "Jen mít oči k vidění,  uvidět co každý z lidí nevidí a neuvidí… "                            

Břevnovský klášter

22. října 2012 v 21:29 | Zdena |  Výlety
Náš výlet Prahou odpoledne pokračoval cestou do Břevnovského kláštera.


Kostel sv. Markéty.

Břevnovský klášter je klášter řádu benediktinů. Život tohoto řádu nejlépe vystihuje tradiční
benediktinské heslo modli se a pracuj. Klášter byl založen roku 993 pražským biskupem sv. Vojtěchem († 997) a
knížetem Boleslavem II. Pobožným († 999). Byl to první mužský klášter na českém území vůbec.Pod kostelem sv.Markety jsou odkryty objevené části původního kostela.

V 11. století byl za opata Menharda postaven v Břevnově první kamenný kostel. Jeho krypta se pod dnešní bazilikou zachovala dodnes. Později byl na stejném místě, kde stál starší románský kostel, postaven prostornější kostel gotický. Břevnovský klášter utrpěl velké škody za husitských válek.
Obnovou a barokní přestavbou prošel po třicetileté válce za opata Tomáše Sartoria († 1700) a pak zvláště v první půli 18. století za opata Otmara Zinka († 1738). Ten najal přední stavitele a umělce doby, jakými byli Kryštof a Kilián Ignác Dientzenhoferovi, Petr Brandl, Karel Josef Hiernle a další. Jejich prací pak vznikl umělecky cenný a dodnes obdivovaný komplex budov se zahradou. Ambiciózní plán založit v přestavěném Břevnově v 18. století šlechtickou akademii ztroskotal.

Varhany v kostele sv.Markéty.

Pohnuté byly dějiny kláštera ve století dvacátém. V roce 1950 byl břevnovský klášter stejně jako ostatní kláštery komunistickou vládou zabrán. Opat Anastáz Opasek († 1999) byl nespravedlivě obviněn a strávil 50. léta ve věznicích. Klášter během komunistické éry značně zchátral. Obnovené benediktinské komunitě se za pomoci státu i zahraničních klášterů podařilo klášterní budovy opravit a důstojně oslavit 1000 let trvání kláštera v roce 1993 - břevnovské opatství bylo při té příležitosti papežem obdařeno čestným titulem »arciopatství«. Papež Jan Pavel II. pak v roce 1997 břevnovské mnichy při své návštěvě v České republice také osobně navštívil. V roce 1999, po smrti Anastáze Opaska, stanul v čele kláštera jako převor-administrátor Prokop Siostrzonek. V posledních letech se pokračuje s opravami celého komplexu a život kláštera vrůstá do života pražského Břevnova na začátku 21. století.
(údaje o klášteru převzaty z http://www.brevnov.cz/CS/dejiny )

Krásný Tereziánský sál v klášteře.

Prohlídka kláštera i výklad se nám velmi libil.

Hladoví jako vlci jsme dojeli na Václavské náměstí do restaurace Výtopna.

Vláďa si užívá dárku od příbuzných..


...a já mu ráda pomáhám.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama