Jan Čarek: "Jen mít oči k vidění,  uvidět co každý z lidí nevidí a neuvidí… "                            

Březnice - 30.8.2012 - 4.den

3. října 2012 v 20:56 | Zdena |  Dovolená 2012
Na poslední den naší dovolené jsem naplánovala výlet do Březnice. Zámek Březnice se nachází asi 18 km od Příbrami, rychlíkem jsme tam byli za čtvrt hodiny.

Zámek je obklopen pěkným parkem.

Ve 13.století za vlády krále Václava I. zde vznikla gotická tvrz. V 15.století hrad přestavěl Petr Zmrzlík ze Svojšína - přítel Jana Husa. Hrad byl ale brzy dobyt katolickými vojsky a zůstal neobydlen. Na hradu se od roku 1506 vystřídalo asi pět rodů. Od roku 1945 patří zámek státu.

Nádvoří zámku.


Pohled na kostel ze zámeckého parku.

Kostel sv. Františka a Ignáce na náměstí v Březnici je raně barokní, postavil jej i přilehlé jezuitské koleje
v letech 1642-50 Carlo Lurago.

Synagoga a židovské ghetto Lokšany.

Židé měli svoji vlastní uzavřenou čtvrť Lokšany již od roku 1726. Bohoslužebným účelům synagoga sloužila do 30. let 20. století, po druhé světové válce byla dlouhá léta využívána jako skladiště. Roku 1995 byla vrácena Židovské obci v Praze ve zdevastovaném stavu - byla narušená statika, problémem byla vzlínavá vlhkost a praskliny v klenbě nad hlavním sálem, silně poškozeny byly také vnitřní i venkovní omítky a původní výmalba. Od poloviny 90.let 20. století prochází budova synagogy i celá čtvť Lokšany rekonstrukcí.

Synagoga.

Kostel sv. Františka a Ignáce (fotografie "zachráněné" z poškozených obrázků)

I poslední den naší dovolené jsme měli pěkné počasí a vydrželo nám až do večera. V noci pršelo jen se lilo.. až do rána. Potom nám na chvíli přestalo pršet - akorát na cestu na nádraží a nasednutí do vlaku.Usmívající se Krásně jsme si všechny výlety užili.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama